Strese Karşı Yoga Atölyesi

Kurumsal hayatın koşuşturmacasında, çoğumuz için rahatlamak, stresli bir günün sonunda kendini eve atıp TV karşısında zaman geçirmek demek. Koltukta geçirdiğimiz süre geçici bir rahatlama sağlasa da stresin verdiği zararları yok etmez. Stres ile başa çıkabilmek için bedenin doğal gevşeme tepkisini* harekete geçirmek gerekir. Harvard’lı tıp doktoru Herbert Benson’ın tanımladığı bedenin doğal gevşeme tepkisini yin yoga pozları, derin nefes teknikleri ve meditasyon ile aktif hale getirmek mümkün.

Stres altında salgılanan kimyasallar sizi savaşmaya veya kaçmaya yönlendirir. Hayatınızı tehdit eden bir durumla karşılaştığınızda savaş ya da kaç tepkisi hızlı karar alıp kendinizi kurtarmanızı sağlayacaktır. Yoğun iş hayatının getirdiği stres de bedende böyle bir tepkiye yol açar, zihnin derinliklerinde sürekli savaşmak veya kaçmak zorunda hissedersiniz ve bu oldukça yorucudur. Stres altında çalışanların, verimlilik ve motivasyonlarının azaldığı, karar verme noktasında hata yapma oranlarının arttığı gözlemlenmiştir.

Stresi hayatımızdan tamamen çıkarmak mümkün olmayabilir ama stres altında doğal gevşeme tepkisini harekete geçirebilmeyi öğrenmek hayat kalitesini ve verimliliği artırır. Gevşeme tepkisi ile beden ve zihin dengelenir.

Strese Karşı Yoga atölyesinde uygulanan yin yoga pozları ile zihinsel olarak aktif ve odaklı kalarak bedeni rahat ve gevşek bırakmak amaçlanır. Bu atölyede katılımcılar sürekli stres altında bedenin verdiği tepkileri ve yaşanan stres ve travmaların bedendeki enerji akışı üzerindeki etkilerini öğrenirler. Sürekli stresin kısa ve uzun vadede beden ve zihin üzerine etkileri irdelenir, bedeni ve zihini yoran alışkanlıkların farkedilmesi amaçlanır.

Atölye boyunca uygulanan yin yoga pozları bedende birikmiş gerginliklerin ve sıkışıklıkların açılmasına ve kronik ağrıların azalmasına yardımcı olur. Nefes egzersizleri ile sinir sistemi sakinleşir, bağışıklık sistemi güçlenir. Meditasyon çalışması ile zihin rahatlar ve odaklanma becerisi artar.

Stresin kontrol altına alınması enerjiyi ve odaklanmayı artırır, problem çözme becerisini, sabrı ve motivasyonu yükseltir, daha verimli çalışılmasını sağlar.

Atölye sonunda katılımcılar kendi başlarına da uygulayabilecekleri, stresle başa çıkmaya yardımcı yöntemleri öğrenirler. Strese karşı yoga atölyesi her seviyeden katılımcıya açıktır.

* natural relaxation response