Nefes Atölyesi

Nefes, yaşamın göstergelerinden biri, bu dünyayla tanıştığımız ilk anda nefes almaya basladık. Nefes her ne kadar otomatik ve istemsiz bir eylem gibi görünse de, genelde yasadığımız olayları yansıtan bir ayna gibidir. Dikkat edin, çoğumuz stresli olduğumuzda nefesimizi tutuyoruz, bazılarımız için sığ nefesler almak artık bir alışkanlık.

Nefes çalışmalarının amacı, katılımcıların nefesle yeniden tanışmalarını sağlamak ve doğal, akıcı nefesi kazandırmaktır. Öncelikle, nefesin bedendeki dolaşımı ve yarattığı hareketler gözlemlenir. Bu hem nefes, hem de beden farkındalığının gelişmesi için ilk basamaktır. Ayrıca bu farkındalık çalışmasının zihni rahatlatma özelliği de vardır.

Nefes atölyesinde, farklı nefes egzersizleriyle nefes alma alışkanlıkları incelenir ve bu alışkanlıkların günlük yaşamı nasıl etkilediğine bakılır. Bu çalışmada katılımcılar doğru nefes alıp verme konusunda yönlendirilir. Yumuşak ve akıcı bir nefesle alışkanlık haline gelmiş gerginliklerin giderilmesi amaçlanır.

Nefesin beden üzerine etkilerini bilmek günlük hayatta karşılaşılan stresle başetmeye yardımcı olur. Stresi yönetebilmek iş hayatında doğru kararlar verebilmeye ve odaklanarak daha verimli çalışmaya yardımcı olur. Nefes çalışmaları aynı zamanda yoga pratiğinizi, dans çalışmalarınızı ve farklı spor dallarında yaptığınız egzersizleri zenginleştirmenizi de sağlar.

Karşılaştığımız çoğu hastalığın nedeni stres ve hareketsizlik. Sağlıklı bir hayatın sırrı hareket etmekten ve doğru nefes almaktan geçiyor. Belki hayatımızdaki stresi sıfırlamak mümkün değil ama strese karşı verdiğimiz tepkileri farketmek ve kontrol edebilmek mümkün.

Nefes atölyesinde katılımcıların rahat edebilecekleri bir kıyafet giymeleri istenir. Mat üstünde yatarak, oturarak veya sandalye üzerinde farklı nefes egzersizleri uygulanabilir.